Pikantna zupa z czerwonej soczewicy i norweskie podpłomyki ziemniaczane

 W taką deszczową pogodę chcemy spożyć coś co nas rozgrzeje i poprawi nastrój. Ta zupa autorstwa Gordona Ramsaya nadaje się do tych celów doskonale. Bogactwo egzotycznych przypraw, ogniste chilli, sycąca soczewica,  pomidory i czego chcieć więcej?
A co do zupki ? Miały być chlebki Naan , ale ponieważ robiłam je już wiele razy postanowiłam spróbować czegoś nowego . Przepis znaleziony TUTAJ tak mnie zaciekawił, że nie mogłam już dłużej zwlekać z ich przygotowaniem. Zarówno w smaku jak i w wyglądzie przypominają trochę Naan choć są delikatniejsze i bardziej elastyczne. Można je smarować ulubionym nadzieniem , zwijać w rulon i zabrać np do pracy czy na piknik. Polecam wszystkim miłośnikom placków typu tortilla.

przepisy:

PIKANTNA ZUPA Z SOCZEWICY
(4-5 porcji)
autor Gordon Ramsay z małymi zmianami

składniki:
300g czerwonej soczewicy
1 duża cebula
2 duże ząbki czosnku
1/2 łyżeczki mielonego kuminu
1 łyżeczka zmielonych ziaren kolendry
1 łyżeczka garam masali
1/2 łyżeczki mielonego imbiru
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki chilli
4 łyżeczki przecieru pomidorowego +  dojrzały pomidor bez skórki
4 -5 szklanek bulionu warzywnego lub z kurczaka
oliwa

do posypania ziarna kaloni czyli popularna czarnuszka

wykonanie:
Soczewicę opłukać. W garnku rozgrzać oliwę lub olej, wrzucić pokrojoną cebulę oraz czosnek , podsmażyć uważając aby nie przypalić czosnku. Dodać przyprawy oraz przecier, pokrojony pomidor i soczewicę. Zalać wszystko bulionem, gotować ok 10 min. lub do miękkości soczewicy. Zmiksować , bardziej lub mniej, tak jak lubimy. Posypać ziarnami czarnuszki. Podawać np z norweskim podpłomykiem.

NORWESKIE PODPŁOMYKI ZIEMNIACZANE
(ok. 10 sztuk)

składniki:
500g pure z ugotowanych ziemniaków
200g maki żytniej*
łyżeczka soli
łyżeczka cukru
ewentualnie odrobina wody

* u mnie żytnia chlebowa ale myślę, że podpłomyki wyjdą również z mąki pszennej

wykonanie:
Ziemniaki ugotować bez soli do miękkości. Przecisnąć przez praskę. Wystudzone wymieszać z pozostałymi składnikami. Jeśli z przyzwyczajenia(a to wielka siła) ziemniaki posolimy to zmniejszamy jej ilość później. Wyrobić gładkie ciasto w zależności od potrzeby dodając mąki lub wody. Ciasto ma być elastyczne ale nie powinno się kleić. Odrywać po kawałku ciasta, formować kulki wielkości piłki pimpongowej. Każdą kulkę rozwałkować podsypując mąką na kształt tortilli. Piec na suchej patelni, bez tłuszczu. Gdy pojawia się pęcherze przewrócić na drugą stronę itd.




Smacznego!

Komentarze

  1. Smak zupy jest pyszny i dobrze mi znany, bo robię prawie identycznie, ale te podpłomyki są cudowne, muszę je zrobić :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kalonji to właśnie czarnuszka, czasem nazywana po angielsku "czarna cebulą", a po polsku niekiedy także "czarnym kminkiem".

    OdpowiedzUsuń
  3. to pięknie się z tą czarnuszką wstrzeliłam choć nie miałam pojęcia że to są właśnie ziarna czarnej cebuli. Dzięki za tę uwagę, już wprowadzam zmiany, pozdrawiam serdecznie :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mnie też podpłomyki zachwyciły ,zupka troszkę mniej ,ale też .

    OdpowiedzUsuń
  5. Na taką zupę piszę się zawsze i wszędzie. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Podpłomyki wyglądają rewelacyjnie nabrałam na nie ochoty, przepis pewnie podkradnę i wypruje :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty