Piernik Staropolski










Uwielbiam ten piernik! Kojarzy mi się z dzieciństwem. To chyba najbardziej klasyczny , wręcz old fashioned
piernik jaki przyszło mi próbować. Bardzo długo zachowuje świeżość i wbrew pozorom nie jest czasochłonny. Wystarczy pamiętać aby ciasto zagnieść na ok 5 tygodni przed Świętami ale 2 tygodnie to również dobry czas. Przepis z bloga Moje Wypieki

PIERNIK STAROPOLSKI

ŹRÓDŁO


 składniki:

 500 g miodu naturalnego np akacjowego
1,5 szkl cukru
250 g masła
1 kg mąki pszennej
3 jaja
3 łyżeczki sody oczyszczonej
125 ml mleka
pół łyżeczki soli
2 torebki przyprawy piernikowej (po 40 g)
ewentualnie 3 łyżki kakao

+
do przełożenia ok 1 kg powideł śliwkowych



wykonanie:

Miód, cukier i masło podgrzać stopniowo, doprowadzić do wrzenia, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia cukru. Wystudzić.
Do wystudzonej masy dodać mąkę pszenną, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w mleku, jajka, sól i przyprawę do piernika oraz kakao. W oryginalnym przepisie nie ma kakao.Jeśli zdecydujemy sie je dodaćy należy odjąć 3 łyżki mąki.

 Ciasto starannie wyrobić i przełożyć do kamionkowego, szklanego lub emaliowanego garnka. Przykryć ściereczką i odstawić w zimne miejsce (np. do lodówki) na 5 - 6 tygodni. 

Ciasto na piernik staropolski najlepiej zagnieść 4 - 6 tygodni przed świętami, lecz zagniecione 2 tygodnie przed Świętami będzie równie smaczne :-).
 
Uwaga: wyrobione ciasto jest dość luźne. Po leżakowaniu w zimnie tężeje i daje się rozwałkowywać (trzeba tylko lekko podsypywać mąką).
Piec na 5 - 7 dni przed świetami. 

Pieczenie
Ciasto podzielić na 3 równe części.
Przygotować 3 blachy, każda o wymiarach 39 x 26 cm. Posmarować je masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Jeśli mamy tylko jedną blachę pieczemy następny blat po upieczeniu poprzedniego.

Każdą z części piernika rozwałkować na grubość około 0,5 cm, wyłożyć do blaszki, wyrównać. 
Piec w temperaturze 170ºC (można z termoobiegiem) przez 15 - 20 minut. Piernik mocno rośnie,  praktycznie podwaja swoją objętość. Wyjąć, wystudzić.

Wystudzone blaty piernikowe przełożyć podgrzanymi powidłami śliwkowymi (można je wymieszać z bakaliami), przykryć arkuszem papieru i równomiernie obciążyć; odstawić do 'skruszenia' na 3 - 4 dni w chłodne miejsce.
Piernik polać czekoladą . Posypać posiekanymi orzechami włoskimi.
Długo zachowuje świeżość, wystarczy go zawinąć w papier do pieczenia lub lnianą ściereczkę, by nie wysychał.

Polewa czekoladowa:

100 g gorzkiej czekolady
40 g masła


W małym garnuszku roztopić masło. Zdjąć z palnika, dodać posiekaną czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać, do roztopienia czekolady i otrzymania gładkiej polewy. Poczekać do lekkiego zgęstnienia, udekorować piernik.
Proporcje na polewę czekoladową należy dowolnie zwiększyć.


Smacznego :-).










Komentarze

Popularne posty